Sumida America Components Inc. CD30D22HF-1R0MC
Part No.:
CD30D22HF-1R0MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD30D22HF-1R0MC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.46A 35.9MOHM SMD
Comments
CD30D22HF-1R0MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD30D22
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.46 A
Current - Saturation (Isat):
3.36A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
35.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.118" W (3.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)