Sumida America Components Inc. CD43NP-4R7MC
Part No.:
CD43NP-4R7MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD43NP-4R7MC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.62A 108.7 MOHM
Comments
CD43NP-4R7MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD43
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.62 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
108.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)