Sumida America Components Inc. CD43NP-560KC
Part No.:
CD43NP-560KC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD43NP-560KC.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 420MA 937MOHM SMD
Comments
CD43NP-560KC Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
420 mA
DC Resistance (DCR):
937mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)