Sumida America Components Inc. CD54NP-220MC
Part No.:
CD54NP-220MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD54NP-220MC.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 1.11A 180MOHM SMD
Comments
CD54NP-220MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD54
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.11 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.191" (4.85mm)