Sumida America Components Inc. CD54T125NP-100MC
Part No.:
CD54T125NP-100MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCD54T125NP-100MC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.55A 100MOHM SMD
Comments
CD54T125NP-100MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CD54/T125
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.55 A
Current - Saturation (Isat):
1.94A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.217" W (6.10mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)