Sumida America Components Inc. CDCH8D38/ANP-100KC
Part No.:
CDCH8D38/ANP-100KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 1.67A 71.3MOHM SM
Comments
CDCH8D38/ANP-100KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDCH8D38/ANP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.67 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
71.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)