Sumida America Components Inc. CDEP105NP-1R2MC-32
Part No.:
CDEP105NP-1R2MC-32
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDEP105NP-1R2MC-32.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 9A 7.5 MOHM SMD
Comments
CDEP105NP-1R2MC-32 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDEP105
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
21A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)