Sumida America Components Inc. CDEP63MENP-1R0MC
Part No.:
CDEP63MENP-1R0MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDEP63MENP-1R0MC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 7.2A 14 MOHM SMD
Comments
CDEP63MENP-1R0MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDEP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
21.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.285" L x 0.268" W (7.25mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)