Sumida America Components Inc. CDH53NP-100LC
Part No.:
CDH53NP-100LC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDH53NP-100LC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.23A 160MOHM SMD
Comments
CDH53NP-100LC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDH53
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.23 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)