Sumida America Components Inc. CDH70D48NP-101KC
Part No.:
CDH70D48NP-101KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDH70D48NP-101KC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDH70D48NP-101KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDH70D48
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
910 mA
Current - Saturation (Isat):
860mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)