Sumida America Components Inc. CDMC8D28NP-1R2MC
Part No.:
CDMC8D28NP-1R2MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDMC8D28NP-1R2MC.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 12.9A 7 MOHM SMD
Comments
CDMC8D28NP-1R2MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDMC8D28
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.9 A
Current - Saturation (Isat):
12.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.374" L x 0.335" W (9.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)