Sumida America Components Inc. CDMC8D28NP-1R8MC
Part No.:
CDMC8D28NP-1R8MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDMC8D28NP-1R8MC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 9.3A 12.6MOHM SM
Comments
CDMC8D28NP-1R8MC Specifications
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.3 A
Current - Saturation (Isat):
9.4A
DC Resistance (DCR):
12.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.374" L x 0.335" W (9.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)