Sumida America Components Inc. CDMC8D28NP-2R2MC
Part No.:
CDMC8D28NP-2R2MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDMC8D28NP-2R2MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDMC8D28NP-2R2MC Specifications
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.1 A
Current - Saturation (Isat):
8.8A
DC Resistance (DCR):
16.1mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.374" L x 0.335" W (9.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)