Sumida America Components Inc. CDMPIH75D43T125NP-6R8PC
Part No.:
CDMPIH75D43T125NP-6R8PC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDMPIH75D43T125NP-6R8PC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDMPIH75D43T125NP-6R8PC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDMPIH75D43/T125
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.295" W (7.80mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)