Sumida America Components Inc. CDMT40D30HF-3R3NC
Part No.:
CDMT40D30HF-3R3NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDMT40D30HF-3R3NC.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.3A 23 MOHM SMD
Comments
CDMT40D30HF-3R3NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDMT40D30
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
5.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.163" L x 0.163" W (4.15mm x 4.15mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)