Sumida America Components Inc. CDPH28D11FHF-2R2MC
Part No.:
CDPH28D11FHF-2R2MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDPH28D11FHF-2R2MC.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.72A 96MOHM SMD
Comments
CDPH28D11FHF-2R2MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDPH
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.72 A
Current - Saturation (Isat):
1.31A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
96mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)