Sumida America Components Inc. CDR10D48MNNP-100NC
Part No.:
CDR10D48MNNP-100NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDR10D48MNNP-100NC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4.3A 40 MOHM SMD
Comments
CDR10D48MNNP-100NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDR10D48MN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)