Sumida America Components Inc. CDR6D23MNNP-4R2NC
Part No.:
CDR6D23MNNP-4R2NC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDR6D23MNNP-4R2NC.pdf
Description:
FIXED IND 4.2UH 2.05A 52.5 MOHM
Comments
CDR6D23MNNP-4R2NC Specifications
Inductance:
4.2 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.05 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
52.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)