Sumida America Components Inc. CDRH103RNP-101NC-B
Part No.:
CDRH103RNP-101NC-B
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH103RNP-101NC-B.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 700MA 683MOHM SM
Comments
CDRH103RNP-101NC-B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH103R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
1.02A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
683mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)