Sumida America Components Inc. CDRH104RNP-181NC
Part No.:
CDRH104RNP-181NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH104RNP-181NC.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 570MA 840MOHM SM
Comments
CDRH104RNP-181NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH104
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
570 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
840mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)