Sumida America Components Inc. CDRH10D43RNP-100MC
Part No.:
CDRH10D43RNP-100MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH10D43RNP-100MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH10D43RNP-100MC Specifications
Series:
CDRH10D43R
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
DC Resistance (DCR):
32.7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.406" L x 0.394" W (10.30mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)