Sumida America Components Inc. CDRH10D43RNP-1R8PC
Part No.:
CDRH10D43RNP-1R8PC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH10D43RNP-1R8PC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH10D43RNP-1R8PC Specifications
Series:
CDRH10D43R
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
6.6 A
Current - Saturation (Isat):
11.2A
DC Resistance (DCR):
12.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.406" L x 0.394" W (10.30mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)