Sumida America Components Inc. CDRH10D43RNP-470MC
Part No.:
CDRH10D43RNP-470MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH10D43RNP-470MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH10D43RNP-470MC Specifications
Series:
CDRH10D43R
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
160.4mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.406" L x 0.394" W (10.30mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)