Sumida America Components Inc. CDRH10D43RNP-8R2PC
Part No.:
CDRH10D43RNP-8R2PC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH10D43RNP-8R2PC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH10D43RNP-8R2PC Specifications
Series:
CDRH10D43R
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
31mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.406" L x 0.394" W (10.30mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)