Sumida America Components Inc. CDRH125/LDNP-181MC
Part No.:
CDRH125/LDNP-181MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH125/LDNP-181MC.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 1.14A 335MOHM SM
Comments
CDRH125/LDNP-181MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH125/LD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.14 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
335mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)