Sumida America Components Inc. CDRH3D14/LDNP-1R2NC
Part No.:
CDRH3D14/LDNP-1R2NC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH3D14/LDNP-1R2NC.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 2.7A 38 MOHM SMD
Comments
CDRH3D14/LDNP-1R2NC Specifications
Series:
CDRH3D14/LD
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)