Sumida America Components Inc. CDRH4D14HPNP-6R8NC
Part No.:
CDRH4D14HPNP-6R8NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH4D14HPNP-6R8NC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 920MA 190MOHM SM
Comments
CDRH4D14HPNP-6R8NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH4D14/HP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
920 mA
Current - Saturation (Isat):
1.15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)