Sumida America Components Inc. CDRH5D28NP-101NC
Part No.:
CDRH5D28NP-101NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH5D28NP-101NC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 420MA 520MOHM SM
Comments
CDRH5D28NP-101NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH5D28
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
420 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)