Sumida America Components Inc. CDRH5D28RHPNP-5R6NC
Part No.:
CDRH5D28RHPNP-5R6NC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH5D28RHPNP-5R6NC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH5D28RHPNP-5R6NC Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
47.9mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.232" W (6.00mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)