Sumida America Components Inc. CDRH62BNP-2R9NC-B
Part No.:
CDRH62BNP-2R9NC-B
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH62BNP-2R9NC-B.pdf
Description:
FIXED IND 2.9UH 1.94A 68MOHM SMD
Comments
CDRH62BNP-2R9NC-B Specifications
Series:
CDRH62
Inductance:
2.9 µH
Tolerance:
-20%, +40%
Current Rating (Amps):
1.94 A
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)