Sumida America Components Inc. CDRH7D16NP-470MC
Part No.:
CDRH7D16NP-470MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH7D16NP-470MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH7D16NP-470MC Specifications
Series:
CDRH7D16
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
810 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
369mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.303" L x 0.295" W (7.70mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)