Sumida America Components Inc. CDRH7D16NP-4R7PC
Part No.:
CDRH7D16NP-4R7PC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH7D16NP-4R7PC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH7D16NP-4R7PC Specifications
Series:
CDRH7D16
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.65 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
45.4mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.303" L x 0.295" W (7.70mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)