Sumida America Components Inc. CDRH80D38DNP-6R8MC
Part No.:
CDRH80D38DNP-6R8MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH80D38DNP-6R8MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRH80D38DNP-6R8MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH80D38D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.25A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)