Sumida America Components Inc. CDRH8D58/LDNP-6R2NC
Part No.:
CDRH8D58/LDNP-6R2NC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRH8D58/LDNP-6R2NC.pdf
Description:
FIXED IND 6.2UH 5.5A 20 MOHM SMD
Comments
CDRH8D58/LDNP-6R2NC Specifications
Series:
CDRH8D58/LD
Inductance:
6.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)