Sumida America Components Inc. CDRR107NP-101MC
Part No.:
CDRR107NP-101MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRR107NP-101MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Comments
CDRR107NP-101MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRR107
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.23A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.433" W (11.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)