Sumida America Components Inc. CDRR126NP-151MC
Part No.:
CDRR126NP-151MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRR126NP-151MC.pdf
Comments
CDRR126NP-151MC Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.33 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
234mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.268" (6.80mm)