Sumida America Components Inc. CDRR157NP-271MC
Part No.:
CDRR157NP-271MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRR157NP-271MC.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 800MA 595MOHM SM
Comments
CDRR157NP-271MC Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
595mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.728" L x 0.591" W (18.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)