Sumida America Components Inc. CDRR157NP-6R8MC
Part No.:
CDRR157NP-6R8MC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCDRR157NP-6R8MC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 6A 16.5 MOHM SMD
Comments
CDRR157NP-6R8MC Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
7.6A
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.728" L x 0.591" W (18.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)