Sumida America Components Inc. CEP125NP-100MC
Part No.:
CEP125NP-100MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCEP125NP-100MC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 7.6A 13.5MOHM SMD
Comments
CEP125NP-100MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CEP125
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.6 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)