Sumida America Components Inc. CEP125NP-1R0MC-HD
Part No.:
CEP125NP-1R0MC-HD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCEP125NP-1R0MC-HD.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 16.5A 2.5 MOHM SMD
Shipping
Inventory:995
Comments
CEP125NP-1R0MC-HD Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16.5 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
2.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)