Gowanda Electronics CF4H1210-270M
Part No.:
CF4H1210-270M
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCF4H1210-270M.pdf
Description:
FERRITE HP CHIP INDUCTOR
Comments
CF4H1210-270M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CF4H1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.74 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.137" L x 0.105" W (3.49mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)