Cincon Electronics Co. LTD CFM300M360
Part No.:
CFM300M360
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCFM300M360.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Comments
CFM300M360 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFM300M (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.34 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)