Cincon Electronics Co. LTD CFM41S120-T
Part No.:
CFM41S120-T
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCFM41S120-T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Shipping
Inventory:287
Comments
CFM41S120-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CFM41S (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.34 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.70" L x 2.00" W x 0.78" H (68.6mm x 50.8mm x 19.7mm)