Samsung Electro-Mechanics CIGW404012GM1R0MLE
Part No.:
CIGW404012GM1R0MLE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 4.8A 25 MOHM SMD
Comments
CIGW404012GM1R0MLE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIGW
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.8 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.161" L x 0.150" W (4.10mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)