Samsung Electro-Mechanics CIGW404012GM4R7MLE
Part No.:
CIGW404012GM4R7MLE
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Description:
FIXED IND 4.7UH SMD
Comments
CIGW404012GM4R7MLE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIGW
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1515 (4040 Metric)
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)