TDK Corporation CLF10040T-6R8N-D
Part No.:
CLF10040T-6R8N-D
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLF10040T-6R8N-D.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.7A 24.05 MOHM
Shipping
Inventory:506
Comments
CLF10040T-6R8N-D Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
DC Resistance (DCR):
24.05mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)