TDK Corporation CLF12555T-151M-D
Part No.:
CLF12555T-151M-D
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLF12555T-151M-D.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.1A 312MOHM SMD
Comments
CLF12555T-151M-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CLF-D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
312mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.85mm)