TDK Corporation CLF6045T-6R8N
Part No.:
CLF6045T-6R8N
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLF6045T-6R8N.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.9A 35.1MOHM SM
Comments
CLF6045T-6R8N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
35.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.244" L x 0.232" W (6.20mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)