MEAN WELL USA Inc. CLG-150-36C
Part No.:
CLG-150-36C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLG-150-36C.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 27-36V 4.2A
Comments
CLG-150-36C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
CLG-150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
295VAC
Voltage - Output:
27 ~ 36V
Current - Output (Max):
4.2A
Power (Watts):
151 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Efficiency:
91%
Termination Style:
Terminal Block
Size / Dimension:
7.80" L x 2.68" W x 1.53" H (198.2mm x 68.0mm x 38.8mm)