Siemens CLM2D12277
Part No.:
CLM2D12277
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLM2D12277.pdf
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,12NO,N1
Comments
CLM2D12277 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Class CLM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
277VAC
Contact Form:
12PST-NO (12 Form A)
Contact Rating (Current):
60 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
235.45 VAC